Lühidalt Nikolai 1 poliitikast. Tunni kokkuvõte ja esitlus "Nicholas I sisepoliitika metoodiline areng ajaloos (8. klass) teemal

Nikolai 1 oli keisri ja Maria Feodorovna kolmas poeg, nii et ta poleks tohtinud troonile asuda. See määras tema kihlamise ja kasvatuse suuna. Nikolai tundis noorest peale huvi sõjaväeasjade vastu ja valmistus sõjaväelase karjääriks. 1819. aastal teatas keiser Aleksander 1 nende venna Constantinuse troonist loobumisest. Seetõttu läks võim 1825. aastal pärast Aleksander 1 ootamatut surma Nikolai kätte. Valitsemisaastad: 1825–1855.

Sisepoliitika

Selle põhisuunad olid ühelt poolt vabamõtlejate "kruvide kinni keeramine" ja teiselt poolt ettevaatlikud, kuid edumeelsed reformid. Nikolai 1 valitsemisaja algust tähistati aastal 1825, mis sai lüüa. Pärast seda tugevdas keiser repressiivmeetmeid. Mitmed dekabristid hukati, sajad pagendati Kaukaasiasse ja Siberisse.

Nikolai 1 ajal lõppes "valgustatud absolutismi" periood. Autokraatia tugevdamiseks vähendatakse aadli majanduslikke ja sotsiaalpoliitilisi volitusi. Aadlike osavõtt koosolekutest on vähenenud. Riigiteenistujate seas on distsipliini tugevdatud.

Keisri kantselei III osakond loodi juhtimisel (hiljem juhtis Orlov), mis seisis vastu eriarvamusele, jälgis ka ajakirjandust, välisriikide kodanikke, analüüsis pärisorjade nõudeid mõisnike vastu jne. Avati kirjavahetus. Pärast dekabristide ülestõusu sattus keiser paanikasse kõigist ühiskonna aktiivsuse ilmingutest.

Sel perioodil viidi läbi piiratud reforme. Seadusandlust tõhustati, muutes halduspraktika lihtsamaks. 1837. aastal hakati seda Kiselevi juhtimisel läbi viima talupoegade majandamise osas. Nad said maad juurde, asulates rajati esmaabipunktid ja tutvustati agrotehnilisi uuendusi. Mõisnike õigusi hakati piirama: keelatud oli talupoegi võlgade eest anda ja mägedesse tööle saata.

Aastatel 1839–1843 viidi rahareform läbi rahandusminister Kankrini juhtimisel. Pangatähtede ja hõberubla vahel tehti selge seos.

Pärisorjuse põhiprobleemi ei lahendatud aga kunagi, kuna Nikolai kartis avalikke rahutusi.

Välispoliitika

Välispoliitika sfääris oli 2 põhiküsimust: Ida ja Euroopa. Euroopas võitles Nikolai Esimene revolutsioonilise voolu vastu. 1830. aastal saatis keiser väed Poola rahvusliku vabastamise ülestõusu maha suruma. 1849. aastal purustasid Vene väed hiljem Venemaa reetnud Austria valitseja palvel revolutsiooni Ungaris.

Idaküsimus puudutas võimsate riikide mõju Ottomani impeeriumi Euroopa piirkondadele, kuna ägeda sõja tulemusena sai Venemaa Musta mere rannikul teatud territooriumi.

Sajandi keskel eskaleerus idaküsimus, mis kutsus esile Krimmi sõja. Vene armee viis läbi edukaid aktsioone, mille eesmärk oli võidelda Türgiga Kaukaasias, laevastik tegutses Mustal merel. Hiljem astusid sõtta Prantsusmaa ja Inglismaa. Tekkis oht ühendada Preisimaa, Rootsi ja Austria. Venemaa leidis end näost näkku Euroopaga.

Vaenutegevuse otsustavaks areeniks osutus Sevastopol, mille kaitse venis peaaegu aastaks. Selle tulemusena sai keiser sõjas lüüa, mistõttu kaotati õigus omada Mustal merel sõjaväebaasi. Seega oli Nikolai 1 välispoliitika peamiseks tulemuseks tüli tema enda Euroopaga, tüli, mis kahjustas Venemaad suuresti. Kuid tsaari süü polnud selles, kuna ta oli sunnitud kaitsma oma riigi huve.

Seega oli Nikolai 1 välis- ja sisepoliitika üsna konservatiivne. Kuid keegi ei kahtle, et keiser püüdles Venemaa heaolu nimel ja töötas selle nimel väsimatult.

Tunni tüüp: probleemdialoogiline tund.

Tunni eesmärk: uue materjali tajumine ja esmane teadlikkus tunni teemal.

Tunni metaaine eesmärk: jätkata õpilaste metaainelise iseloomuga universaalse õppetegevuse kujundamist, mis tagab üldise kultuurilise, isikliku ja kognitiivse arengu ning enesearengu terviklikkuse.

Didaktiline ülesanne: teadmiste ja tegevusmeetodite tajumise, mõistmise ja esmase meeldejätmise tagamine.

Enesemõistmine ja enesemääramine.

Õppematerjali esitamine, võttes arvesse vahetu ja tegeliku arengu tsooni.

Tunni eesmärgid:

Tekstilise teabega töötamise oskuste kujundamine (allikate kriitiline lugemine, nende võrdlev analüüs, vastuolude tuvastamine, põhjuslike seoste määramine, ajaloosündmuse iseloomustamine, ajaloosündmuse struktuuri tuvastamine, põhjendatud vastuse formuleerimine koos järeldusega või üldistus);

teabe teisendamise oskuste kujundamine;

· probleemi määratlemise ja tunni ülesannete püstitamise oskuste kujundamine;

õpilaste motivatsiooni, emotsionaalse, tahte sfääri arendamine;

· suhtlemisoskuste arendamine kõne-mõtlemistegevuse arendamise alusel.

Õpilaste aktiivne tegevus õppeobjektiga. Iseseisvuse maksimaalne kasutamine uute teadmiste omandamisel.

Lae alla:


Eelvaade:

Nikolai I sisepoliitika.

Tunni tüüp: probleemdialoogiline tund.

Tunni eesmärk:uue materjali tajumine ja esmane teadlikkus tunni teemal.

Tunni metaaine eesmärk:jätkata õpilaste metaainelise iseloomuga universaalse õppetegevuse kujundamist, mis tagab üldise kultuurilise, isikliku ja kognitiivse arengu ning enesearengu terviklikkuse.

Didaktiline ülesanne:teadmiste ja tegevusmeetodite tajumise, mõistmise ja esmase meeldejätmise tagamine.

Õpilaste peegeldav tegevus:enese mõistmine ja enesemääramine.

Õpetaja tegevused refleksiooni tagamiseks:õppematerjali esitamine proksimaalse ja tegeliku arengu tsooni arvestades.

Tunni eesmärgid:

  • tekstilise teabega töötamise oskuste kujundamine (allikate kriitiline lugemine, nende võrdlev analüüs, vastuolude tuvastamine, põhjuslike seoste määramine, ajaloosündmuse iseloomustus, ajaloosündmuse struktuuri tuvastamine, põhjendatud vastuse formuleerimine koos järeldusega või üldistus);
  • teabe teisendamise oskuste kujundamine;
  • probleemi määratlemise ja tunni eesmärkide seadmise oskuste kujundamine;
  • õpilaste motivatsiooni, emotsionaalse, tahte sfääri arendamine;
  • suhtlemisoskuste arendamine kõne- ja mõttetegevuse arendamise alusel.

Probleemide lahendamise kavandatud tulemuse näitajad: aktiivsed tegevusedõpilased koos õppeobjektiga. Iseseisvuse maksimaalne kasutamine uute teadmiste omandamisel.

Suhtluskeskkonna loomise vahendid:UMK A. A. Danilov, L. G. Kosulina "Venemaa ajalugu XIX sajand" 8. klass; tunni esitlus, infoleht.

TUNNIDE AJAL

1. Teema aktualiseerimine ja ülesande püstitus

Õpilaste juures olevatel laudadel infolehed tunni tekstidega.
Ekraanil on slaid Nikolai I monumendi fotoga.

Valaami kloostri koori salvestisel kõlab “Jumal, hoia oma kodumaine Venemaa!” .

Õpetaja: 21. veebruaril 1855 ilmus Venemaa ajalehtedes teade, mis tuli täieliku üllatusena mitte ainult miljonitele Venemaa kodanikele, vaid ka kogu ülejäänud maailmale. See oli manifest keisri surma kohta. Tema surm tekitas ühiskonnas erinevaid tundeid.
Näiteks F. I. Tyutchevi luuletuste hulgas on tema mälestusele pühendatud:

Sa ei teeninud Jumalat ja mitte Venemaad,
Ta teenis ainult oma edevust,
Ja kõik teie teod, nii head kui kurjad, -
Kõik oli sinus vale, kõik kummitused on tühjad:
Sa ei olnud kuningas, vaid silmakirjatseja.

Kuid vahepeal, pärast temaga kohtumist, kirjutas teine ​​suur poeet A. S. Puškin oma kuulsad stroofid.

Au ja hea lootuses
Vaatan kartmata ette
Peetruse hiilgavate päevade algus
Toimusid rahutused ja hukkamised.
Ole uhke perekondliku sarnasuse üle;
Olge nagu esivanem kõiges:
Nagu tema, väsimatu ja kindel,
Ja mälu, nagu temagi, on õrn.

Ekraanil on slaid nr 2 J. Doe portreega "Suurvürst Nikolai Pavlovitš" (1823), kuid ilma allkirjata.

Õpetaja: Tema valitsusaeg algas 14. detsembril 1825 toimunud ülestõusu mahasurumise ajal oma alamate hukkamisega ja hukkamisega ning lõppes sõjalise lüüasaamise tragöödiaga Sevastopolis.

Ekraanile ilmuvad slaidid “Dekabristide ülestõus” ja seejärel “Krimmi sõda 1853–1856”.

Nende kahe traagilise sündmuse vahele jäi kolmkümmend aastat impeeriumi elu, kus kõik määras monarhi tahe.

küsimus: Kes see inimene teie arvates on?

Õpilaste vastused: Nikolai Esimene.

Ilmub ekraanile koos Nikolai I portreega. Kõlab nagu "Vägev kuningas!" esitab Valaam kloostri koor.

Õpetaja: Kuidas kujundada inimese kohta objektiivset arvamust?

Õpilaste vastused:Inimest hinnatakse tema tegude järgi (hinnatakse tema tegude järgi ...).

Õpetaja: Seetõttu räägime (teatab tunni teema) Nikolai I sisepoliitikast.

Õpetaja: Troonile asudes ei olnud Nikolaisel selget ettekujutust sellest, mida ta Vene impeeriumi näha tahaks.
Aga pärast igavat ja sünget Viimastel aastatel Aleksander I valitsusaeg, kolmekümneaastase Nikolause liitumine tõi riigi ellu selge elavnemise.
Keisril õnnestus peagi võita ilmaliku ühiskonna poolehoid. Pruutneitsi
ülemkohusAnna Fedorovna Tyutcheva kirjutas oma päevikus Nikolai I kohta: "Keegi temast paremat ei loodud autokraadi rolli jaoks. Tal olid selleks nii välimus kui ka vajalikud moraalsed omadused. Tema imposantne ja majesteetlik ilu, majesteetlik kehahoiak ... kõik hingas temas elava jumalusega, kõikvõimsa valitsejaga ... See mees ei tundnud kunagi kahtluse varju oma võimuses ega selle legitiimsuses.

Õpetaja: Milliseid omadusi märgib A.F. Tyutcheva Nikolai I-s?

Õpilaste vastused:

Õpetaja: Pöörake tähelepanu A. S. Puškini ja F. I. Tyutchevi varasematele avaldustele. Mis on küsimus?

Õpilaste vastused.Vastuolulised hinnangud Nikolai I tegevusele.

Probleem: Miks olid nii sihikindla inimese tegevusel oma kaasaegsete suhtes nii mitmetähenduslikud ja vastuolulised hinnangud?

Õpilane arvab:

2. Uue materjali õppimine

Õpetaja: Dekabristide uurimise käigus avastati riigi riigihalduses mitmeid tõsiseid puudujääke. Nikolai püüdis Venemaa seadusandlust sujuvamaks muuta. (Dekabristid rääkisid selle vajadusest uurimise käigus).
Milliseid meetmeid võttis keiser selle probleemi lahendamiseks ja riigiaparaadi tugevdamiseks? Pöördume õpiku teksti juurde (lk 64).

Ülesanne õpilastele:vasta küsimustele:

1. Mis oli keisri eesmärk?
2. Milliseid meetmeid te võtsite?
3. Miks need meetmed oodatud tulemust ei andnud?

Õpilaste vastused:

1. Riigiaparaadi rolli tugevdamine (säilitada ja tugevdada olemasolevat süsteemi)

2. Juhtimise range tsentraliseerimine, juhtimise täielik ühtsus kõigil juhtimistasanditel:

Laiendas Tema Keiserliku Majesteedi enda kantselei tegevusala;

Ta lõi oma büroo II osakonna, mida juhtis M.M. Speransky, tema põhiülesanne: ühtse seaduste koodeksi koostamine;

Ta lõi salakomitee eesotsas krahv Kochubeyga, kellele tehti ülesandeks koostada avaliku halduse reformi eelnõu.

3. Need meetmed ei andnud oodatud tulemust, sest ühiskonda umbusaldades nägi Nikolai Esimene oma peamist toetust sõjaväes ja bürokraatias. Sel ajal toimus bürokraatliku aparaadi enneolematu kasv. Nikolai valitsusaja lõpuks oli ametnike armee 90 tuhat inimest (võrdluseks, Aleksander Esimese valitsemisaja alguses oli ametnikke 15 tuhat).

Õpetaja: N.I. Grech, publitsist, Tema Keiserliku Majesteedi Oma Kantselei III haru endine vabatahtlik agent, kirjutas selles vallas toimunud muutuste tulemusi hinnates: „Meie riigis on kuritarvitused kasvanud koos avaliku eluga, muutunud vajalikuks elemendiks. sellest. Kas saab olla korda ja õitsengut riigis, kus 60 miljonist ei saa värvata 8 tarka ministrit ja 50 ausat kuberneri, kus vargused, röövimised ja altkäemaksud on igal sammul, kus valitsemisel pole tõde?
- Mis võib olla järeldus?

Õpilaste vastused:Nikolai Esimese tegevused tugevdasid ametnike rolli ega andnud soovitud tulemust. tõi kaasa altkäemaksu ja korruptsiooni kasvu. Isegi Nikolai ise oli esimene, kes kord ühe sissevaate hetkel ütles: "Venemaal valitsevad peaametnikud" (ehk siis keskmine bürokraatia).

Õpetaja: Ja nüüd annab A. S. Puškin Nikolai I kohta teistsuguse hinnangu: "Hea, hea, aga ta valmistas lolle kolmkümmend aastat."

Kehaline kasvatus "jah" - "ei"

Õpetaja: Kui nõustute väitega, tõuske püsti, kui te ei nõustu, istuge maha.

Soovitused – väited:

1. Aleksander I asutas ministeeriumid (jah)

2. Venemaa ja Inglismaa (ei, Venemaa ja Prantsusmaa) vahel sõlmiti Tilsiti rahu

4. Programmi järgi N.M. Muravjov, Venemaa pidi saama põhiseaduslikuks monarhiaks (jah)

5. Dekreet "vabakultivaatorite" kohta anti välja 1805. aastal (ei, 1803. aastal)

6. Sõnad: "Kõigist mu lahingutest kõige kohutavam on see, mille ma Moskva lähedal andsin" kuuluvad Napoleonile (jah)

7. Šveitsi poliitik, tulevase keisri kasvataja F.S. Laharpe oli konservatiivsuse (ei, liberalismi) ideede järgija.

8. Stroganov, Novosiltsev, Czartoryski, Stroganov, Kochubey - erakomitee liikmed (jah).

Õpetaja: Olgu, poisid, istuge maha.

Nii et jätkame: Mis oli 19. sajandi Vene riigi sisepoliitika kõige aktuaalsem teema?

Õpilaste vastused:Talupoja küsimus.

Õpetaja: Kuna talupojaküsimus oli endiselt sisepoliitika võtmeküsimus, siis vaatame:

1. Kuidas Nikolai Esimene pärisorjusesse suhtus?
2. Kas ta kavatses selle tühistada?

Pöördugem algdokumendi “Nicholas I kõnest riiginõukogu istungil 30. märtsil 1842” (vt infoleht) juurde.

Järeldus:

1. Pärisorjus on kurjus.
2. Pärisorjuse kaotamine on saatuslikum pahe.
3. Seda probleemi on enneaegne lahendada.
4. Nikolai kartis talupoegade mässu.

Õpetaja: Keiser sai aga aru, et see küsimus on siiski vaja lahendada.
Esimene samm selles suunas oli riigitalupoegade (19 miljonit inimest) positsiooni muutumine.
- Kõrval miks puudutas ümberkujundamine ainult riigitalupoegi?(Riik võiks need käsutada).

- Milliseid samme on selle probleemi lahendamiseks astutud?

Pöördume õpiku teksti juurde lk.66.

Vastame küsimustele:

1. Reformi eesmärgid.
2. Peamised tegevused.
3. Reformi plussid ja miinused.
4. Tulemus.

Õpilaste vastused:

1. Reform oli suunatud riigitalupoegade olukorra parandamisele, nende elatustaseme tõstmisele.

2. Talurahva omavalitsuse juurutamine; talupoegade ümberasustamine vabadele maadele teistes piirkondades; "avaliku kündmise" kasutuselevõtt.

3. Plussid: koolide ja haiglate loomine, teede "avalik kündmine" saagi ikalduse korral, ümberasustamine maavaestelt aladelt vabale maale.

miinused: "kartulirahutused", sest talupojad nägid "avalikus kündmises" katset kehtestada riigikorv; mõisnike rahulolematus Kiseljovi reformiga (riigitalupoegade elujärje parandamine suurendab nende pärisorjade soovi riigiosakonda kolida).

4. Riigitalupoegade positsioon on oluliselt paranenud.

Õpetaja: Nii võttis Nikolai Esimene kasutusele meetmed pärisorjade positsiooni muutmiseks (lk.66-67. õpik).

Vasta küsimustele:

1. Millele need meetmed olid suunatud? (Eesmärk on parandada pärisorjade olukorda).
2. Kas need lahendasid põhiprobleemi – pärisorjuse kaotamise?
(Mitte)

Ülesanne õpilastele(töö paaris): täitke skeem, mis kajastab meetmeid talupojaprobleemi lahendamiseks

Talupoja küsimus

võimupositsioon

Järeldus: Kõik need meetmed parandasid riigi ja pärisorjade olukorda, kuid ei lahendanud põhiprobleemi – pärisorjuse kaotamist, ei andnud pärisorjadele vabadust ja maad.

Õpetaja: Nikolai I-le anti ajalooline võimalus saada talurahva vabastajaks, kuid ta ei kasutanud seda ära. Miks? Pöördume veel kord tema enda sõnade juurde (dokument "Kõnest ...").

Õpilaste vastused:

Ta kartis talupoegade mässu;

Ta kartis võtta vastutust pärisorjuse kaotamise tagajärgede eest.

Õpetaja: Nikolai I valitsemisaja üks olulisemaid valdkondi oli võitlus võimude poliitikaga mittenõustumise ilmingute vastu. Ta organiseeris ja andis oma isikliku kontrolli alla poliitilise politsei tegevuse (lk 68)

Vasta küsimustele:

1. Milliseid meetmeid võttis keiser kasutusele, et tugevdada võitlust revolutsiooniliste tunnetega?

2. Mis mõte on luua Tema Keiserliku Majesteedi Kantselei III haru? Milliseid ülesandeid seadis talle Nikolai I?

Õpilaste vastused:

1. Loodi kuningliku büroo III haru, mida juhtis kindral A.Kh. Benkendorf; võeti vastu “Tsensuuri harta”, hüüdnimega “malm” (Trükkida ei tohtinud monarhilist valitsemisvormi hukka mõistvaid teoseid. Keelati teha volitamata ettepanekuid riigireformideks, religioosne vabamõtlemine suruti alla).

2. Kolmandale osakonnale anti kõik poliitilised asjaajamised, kontroll meeletujude üle, otsides vähimaidki "mässu" ilminguid (mis keelatud, see ebaseaduslik).

3. III haru tegeles detektiivitöö ja poliitiliste juhtumite uurimisega, teostas tsensuuri, võitles vanausuliste ja sektantluse vastu, uuris maaomanike talupoegade julma kohtlemise juhtumeid jne.

Õpetaja: Täitke ülesanne, leidke dokumendist viga:

Õpilaste vastused: Punktid 5 ja 10 ei kuulunud III osakonna ülesannete hulka: 5) ja 10) on õppeasutuste ja heategevusorganisatsioonide juhtimiseks loodud V osakonna ülesanded.

Järeldus: Seega lõi III haru tegevus umbusalduse ja hukkamõistu õhkkonna. Ilmunud "mässud" olid sageli valed ja liialdatud. Seetõttu võivad nii süüdlased kui ka süütud saada raskeid karistusi.

Õpetaja: Niisiis, pöördume tagasi oma probleemi juurde "Miks said nii sihikindla inimese tegevusele kaasaegsete kohta nii mitmeti mõistetavad ja vastuolulised hinnangud?"

- Ajaloolase V.O. Kljutševski avaldus aitab meil probleemi lahendada. Kirjeldades Nikolajevi valitsemisaja üldist kontseptsiooni, märkis ta: „Nicholas seadis endale ülesandeks mitte midagi muuta, mitte midagi uut vundamentides sisse viia, vaid ainult säilitada olemasolevat korda, täita lünki, parandada lagunenud silte abiga. mis tahes praktilist seadusandlust ja seda kõike ilma ühiskonna osaluseta, isegi sotsiaalse autonoomia allasurumisega.

Lahendus:Nikolai I ajal loodi läbimõeldud riikliku kontrolli süsteem riigi sotsiaalse, poliitilise, majandusliku ja kultuurilise elu üle. Praktikas järgiti järjekindlalt range hoolsuse ja vaieldamatu kuulekuse põhimõtet. Venemaal ei tahetud põhjapanevaid reforme, viidi läbi vaid väikesed, osalised reformid.

3. Õpitud materjali koondamine.

Test "Venemaa sisepoliitika Nikolai I valitsemisajal"

1. Koostage sündmuste kronoloogiline jada ja nummerdage need.

a) Uue tsensuuriseaduse väljaandmine

b) Esimese tervikliku seadustiku avaldamine

c) Esimese kehtivate seaduste avaldamine

2. Valige õige vastus: Milline järgmistest Nikolai I õilsa poliitika sätetest vastab tegelikkusele?

a) aadlisvarade jagamise keeld pärijate vahel

b) aadli omavalitsusorganite valijate varalise kvalifikatsiooni tõstmine

c) mitteaadlike ametikohtade hõivamise keeld

a) P. D. Kiselev b) M. M. Speransky c) E. F. Kankrin

4. Jätkake loogilist järjestust: Riigiküla reformid:

a) talurahva omavalitsuse kehtestamine;

b) väikemaa talupoegade ümberasustamise võimalus riigi idapoolsetes piirkondades;

sisse) ...

G) ...

5. Vali õige vastus: Nikolai I valitsusajal

a) talupoegade jaemüük oli:

keelatud või lubatud

b) talupoegade vabastamine nende peremehe hävitamise ajal oli:

keelatud või lubatud

c) pärast inventarireformi olid talupoegade ülesanded:

suurendatud või täpselt fikseeritud

6. Leidke vaste ja kirjutage tühjadesse lahtritesse vastuste numbrid:

  1. Kolmanda haru asutamine a) 1825. a
  2. Nikolai I surm b) 1826
  3. Dekabristide ülestõus c) 1832
  4. Seaduse kodifitseerimise lõpetamine d) 1855. a

7. Sisestage puuduvad sõnad:

Riigiküla reform on riigivaraministri _______________ poolt läbiviidud reform, mille tulemuseks oli _______________________ _________________ talupoegade oluline _______________________ ametikoht.

4. Peegeldus. Koostage sünkviin "Nicholas I isiksusest"

1. rida – üks nimisõna, mis väljendab sünkviini põhiteemat.

2. rida – kaks põhiideed väljendavat omadussõna.

3. rida – kolm tegusõna, mis kirjeldavad teemasiseseid toiminguid.

4. rida - lause või fraas, mis kannab teatud tähendust.

5. rida - järeldus nimisõna kujul (seos esimese sõnaga).

1. Nikolai I

3. Tugevdas, tugevdas, kontrollis, lõi, avaldas, organiseeris, keelas, valitses.

4. "Venemaal valitsevad peasekretärid"; juhtimise range tsentraliseerimine; olemasoleva süsteemi säilitamine ja tugevdamine; toetumine sõjaväele ja ametnikele.

5. Keiser, autokraat, Vene impeerium.

5. Kodutöö:lõige 10; küsimused ja ülesanded


Artiklis kirjeldatakse lühidalt Nikolai I sise- ja välispoliitika põhipunkte. Selle keisri valitsemisaega hinnatakse äärmiselt konservatiivseks, viies lõpule Peeter I alustatud protsessi Venemaa bürokraatlikuks riigiks muutmisel.

  1. Sissejuhatus
  2. Nikolai I välispoliitika

Nikolai I sisepoliitika

  • Dekabristide ülestõus (1825) avaldas suurt mõju Venemaa ühiskonna meeleoludele. Peamiseks võimusambaks peetud aadli esitus näitas režiimivahetuse pooldajate märkimisväärset mõju. Nikolai I oli väga tark poliitik, ta uuris kõiki dekabristidega seotud materjale ja andis neile hinnangu sisepoliitilise kursuse väljatöötamisel.
  • Nikolai I püüdis riigisüsteemi veelgi tsentraliseerida ja bürokratiseerida. Autokraatlik võim kujunes klassikalisel kujul. Tema Majesteedi büroo kolmas, poliitiliste asjadega tegelev haru sai pikka aega politseiriigi sümboliks, mis teostas järelevalvet kõigi Venemaa eluvaldkondade üle.
  • Talupojaküsimus oli Venemaal endiselt terav. Nikolai I tunnistas seda, kuid väitis, et pärisorjuse kaotamine oli pikk protsess ning et äärmuslikud meetmed probleemi lahendamisel olid ebasoovitavad ja ennatlikud.
  • Nikolai I valitsusajal loodi talurahvaküsimuse lahendamiseks rida komiteesid, mida juhtis krahv Kisilev. Tema tegevuse tulemuseks olid 1837-1842 seadused. Reformid algasid riigitalupoegade seas, kes pidid järk-järgult üle minema sularahast loobumisele koos ühtse maajaotusega. Talupoegade olukorra parandamiseks avati koolid ja haiglad. Eraomandis olevate talupoegade osas võeti vastu "vabade maaharijate" seaduse muudatus. Talupojad võisid mõisniku vabatahtlikul soovil saada vabadust ja maaeraldist, kuid täitma selle eest teatud kohustusi. Seega jäi majanduslik sõltuvus alles.
  • Nikolai I peamised tegevused, mis võimaldasid määratleda tema valitsemisaega äärmiselt reaktsioonilisena, viidi läbi hariduse ja tsensuuri valdkonnas. Kehtestati talupoegade sisseastumiskeeld kesk- ja kõrgkoolidesse. Tegelikult sai haridusest üllas privileeg. Tsensuurireegleid on oluliselt karmistatud. Ülikoolid on paigutatud täis riiklik kontroll. Nikolai I valitsemisaja ametlik moto oli "õigeusk, autokraatia, rahvus" - Vene ühiskonna hariduse ja arengu alus.
  • Võeti meetmeid aadli positsiooni tugevdamiseks. Nikolai I tugines riigiteenistujatele. Päriliku aadli saamise tingimuseks oli «Auastmetabeli» (kaheksanda asemel) viienda klassi saavutamine.
  • Üldiselt olid kõik Nikolai I tegevused mõeldud bürokraatliku riigi moodustamise lõpuleviimiseks monarhi absoluutse võimuga.

Nikolai I välispoliitika

  • Välispoliitika vallas oli kaks küsimust: Euroopa ja Ida. Euroopas oli Nikolai I ülesandeks võidelda revolutsioonilise liikumise vastu. Nikolai I valitsusajal sai Venemaa Euroopa sandarmi mitteametliku statuudi.
  • Idaküsimus puudutas juhtivate riikide mõju jagunemist Osmani impeeriumi Euroopa valdustele. Türgiga peetud sõja tulemusena 1828.-1829. Venemaa sai mitmeid territooriume Musta mere rannik, Türgi poliitika lülitati Venemaa diplomaatia orbiiti.
  • 1817. aastal arenesid Venemaa sõjalised operatsioonid Kaukaasia piirkonnas. Sellest sai alguse Vene-Tšetšeenia konflikt.
  • Idaküsimus eskaleerus sajandi keskpaigaks, mis viis Krimmi sõjani (1853-1856). Vene armee viis läbi edukaid operatsioone Türgi vastu Kaukaasias, laevastik - Mustal merel. See viis Inglismaa ja Prantsusmaa sõtta. Oli oht kaasata Austria, Preisimaa ja Rootsi sõtta. Tegelikult oli Venemaa üks ühele kogu Euroopaga.
  • Krimmist saab vaenutegevuse otsustav areen. Inglise-Prantsuse ühine laevastik blokeerib Vene eskadrilli Sevastopolis ja dessantvägede edukas tegevus viib selle ümberpiiramiseni. Algab Sevastopoli kaitsmine, mis kestab peaaegu aasta. Pärast mitmeid veriseid katseid kindlus tormiliselt vallutada ja Vene armee ebaõnnestunud reageerimisaktsioone blokaadi tühistamiseks õnnestub liitlastel vallutada linna lõunaosa. Võitlus lõpeb tegelikult. Sama olukord tekib Taga-Kaukaasias. Lisaks suri 1855. aastal ootamatult Nikolai I.
  • 1856. aastal sõlmiti rahuleping, mis põhjustas tõsine löök Venemaa positsioonide kohta. Tal keelati Musta mere laevastik, Musta mere rannikul asuvad baasid ja kindlused pidid hävitama. Venemaa keeldus Osmani impeeriumi õigeusklike elanike eestkostest.
  • Seega sise- ja välispoliitika Nikolai I hoiti konservatiivses vaimus. Venemaast sai absolutistlik riik. Monarhiline võim kuulutati ideaaliks ja see pidi domineerima kogu Euroopas. Idaküsimus ei olnud seotud autokraatlike tendentsidega ja oli loomulik etapp Venemaa huvide kaitsmisel maailmaareenil.

Sisukokkuvõte Venemaa ajaloost

Nikolai I (1825-1855), kes astus troonile Senati väljakul kahurimürina all, ei erinenud liberalismi poolest. Teda iseloomustas otsekohene despotism. Dekabristide ülestõusust hirmununa juhtis ta võitlust revolutsioonilise liikumise ning sotsiaalsete ja sotsiaalsete nähtuste vastu. poliitiline elu mis võiks kaasa aidata revolutsiooniliste masside kasvule. Ajaloolased nimetavad Nikolai I valitsemisaega "autokraatia apogeeks". Hingelt ülimalt militariseeritud Nikolai jumaldas sõjaväeparaade ja püüdis kõike allutada armeedistsipliinile. Enamik tema ministreid olid kindralid. Isegi kirikuosakonda juhtis husaarpolkovnik. Venemaa on muutunud nagu sõjaväekasarmuks. Salapolitsei ja tsensuur said kõige laiemad volitused. Isegi erakirjavahetust uuriti.

Nicholas I rangelt kaitses autokraatiat ja pärisorjus selle algsel kujul. Senise korra tugevdamiseks koostati M. M. Speranski juhtimisel Vene impeeriumi täielik seaduste kogu aastateks 1649–1826 (1830) ja Vene impeeriumi seaduste koodeks (1833). Toimub rahareform. Aadli positsioonide tugevdamiseks piiras ta juurdepääsu sellele teistesse klassidesse kuuluvate isikutega.

Uus autokraat tugevdas karistusaparaati. 1826. aastal asutati salapolitseid juhtima Oma Kantselei 3. filiaal, mida juhtis krahv A.Kh.Benkendorf. Temast sai ka 1827. aastal loodud sandarmikorpuse pealik. Oma kantselei uute filiaalidega omandas kõrgeima võimuorgani tunnused. Kantselei osakondades olid riigihalduse olulisemad harud.

Nikolai lootis korrastada, reguleerida kõik Venemaa eluvaldkonnad: alates religioossest (õigeusu sunniviisiline juurutamine, skismaatikute tagakiusamine, Ukraina Uniaadi kiriku likvideerimine 1839. aastal) kuni majapidamiseni (määrus linnakatuste rangelt määratletud värvidega värvimise kohta). Rahvahariduse minister S. S. Uvarov propageeris "ametliku rahvuse" ideoloogiat. Selle teooria kohaselt põhineb Venemaa elu "kolmühel" valemil: autokraatia, õigeusk, rahvus.

jäi tagurlikuks hariduspoliitika. Elu nõudis uute õppeasutuste avamist. Kuid need võeti valitsuse range kontrolli alla. Kõrghariduse võisid saada ainult aadlikud. Õppemaksu on mitu korda tõstetud. haridusasutustes ja avalik arvamus juurutati "ametliku rahvuse" ideoloogia.

Nikolai I valitsusajal, kes oli teadlik talupoegade küsimuse lahendamise vajadusest revolutsiooni ärahoidmiseks, loodi üle 10 komitee, mis püüdsid probleemi lahendada pärisorjuse aluseid mõjutamata. Nikolai andis välja rea ​​seadusi, millel oli privaatne ja mittesiduv iseloom. Niisiis, vastavalt 1842. aasta dekreedile "kohustatud talupoegade" kohta võisid viimased mõisniku nõusolekul saada isiklikud õigused ja kokkulepitud kohustuste eest - kasutusse mõisniku maad. Selle dekreedi alusel vabastati 10 miljonist pärisorjast vaid 24 tuhat inimest.

Kõige olulisem oli riigimaade ja riigitalupoegade majandamise reform. Loodi riigivaraministeerium. Riigikülas on maksude, tollimaksude, värbamiskomplektide kogumine sujuvamaks muutnud. Asustatud aladelt kolisid talupojad hajaasustusaladele, kus neile eraldati maad. Ministeeriumi loomine suurendas talupoegi kontrollivate ametnike arvu ning suurendas bürokraatlikku rõhumist ja väljapressimist. Riigitalupoegade positsioon oli aga lihtsam kui mõisnikel.

Samal ajal, feodaal-pärisorja süsteemi kriisi tingimustes, rahva- ja rahvuslik vabadusliikumine. Kui 19. sajandi esimesel veerandil registreeriti 650 talurahvarahutust, siis teisel juba 1090. Sellised suured ülestõusud nagu "koolerarahutused" Sevastopolis ja Peterburis (1830-1831), ülestõus Novgorodis. on teada 1831. aasta sõjaväelised asulad. Vabastusliikumine rahvusliku äärealadel suruti julmalt maha – Ustim Karmaljuk Ukrainas (1832-1835), Poola ülestõus (1830-1831), ülestõus Gruusias (1841). Vene autokraatia kohtas Kaukaasia rahustamise ajal visa vastupanu.

Nicholase sisepoliitika Olin keskendunud status quo säilitamisele kõigis eluvaldkondades, eriti pärisorjuse alustes, vanades poliitilistes institutsioonides. Ta eiras majanduse pakilisi probleeme (tööstus, transport, armee ja mereväe tehniline ümbervarustus). Tahtmatus läbi viia kodanlikke transformatsioone mõjus kõige traagilisemalt juba Nikolai I valitsusaja lõpus, muutudes Venemaa lüüasaamiseks Krimmi sõjas.

Kõik suur ajalugu Meie suurt kodumaad valitses palju kuningaid ja keisreid. Üks neist oli 6. juulil 1796 sündinud ja oma osariiki valitsenud 30 aastat, 1825–1855. Nikolai jäi paljudele meelde kui väga ettevaatlik keiser, kes ei ajanud oma osariigis aktiivset sisepoliitikat, millest tuleb juttu hiljem.

Kokkupuutel

Lühidalt Nikolai I sisepoliitika põhisuunad

Riigi arenguvektorit, mille keiser valis, mõjutas suuresti valitseja troonile tõusmise aastal toimunud dekabristide ülestõus. See sündmus määras, et kõik reformid, muudatused ja üldiselt kogu valitseja sisepoliitika käik on suunatud opositsiooni igasugusele hävitamisele või ärahoidmisele.

Võitlus kõigi rahulolematute vastu – sellest pidas troonile tõusnud riigipea kogu oma valitsemisaja kinni. Valitseja mõistis, et Venemaa vajab reforme, kuid tema esmane eesmärk oli vajadus riigi stabiilsuse ja kõigi arvete jätkusuutlikkuse järele.

Nikolai I sisepoliitika

Nikolai I reformid

Keiser, mõistes reformide tähtsust ja vajalikkust, püüdis neid ellu viia.

finantsreform

See oli esimene muudatus, mille valitseja tegi. Finantsreformi nimetatakse ka rahandusministri Kankrini reformiks. Muudatuse peamine eesmärk ja olemus oli taastada usaldus paberraha vastu.

Nikolai on esimene inimene, kes püüdis mitte ainult parandada ja luua stabiilsust oma riigi finantsolukorras, vaid ka emiteerida võimsat valuutat, mis oli rahvusvahelisel areenil kõrgelt hinnatud. Selle reformiga pidid pangatähed asendama krediitmärkidega. Kogu muudatusprotsess jagunes kaheks etapiks:

  1. Riik kogus metallifondi, millest hiljem plaani järgi pidi saama paberraha väärtpaber. Selleks hakkas pank vastu võtma kuld- ja hõbemünte koos nende hilisema deposiidipiletite vahetamisega. Paralleelselt sellega fikseeris rahandusminister Kankrin rahatähe rubla väärtuse samale tasemele ja andis korralduse kõik riigi maksed arvestada hõberublades.
  2. Teine etapp oli deposiittähtede vahetamine uute kreedittähtede vastu. Neid sai hõlpsasti metallrublaste vastu vahetada.

Tähtis! Nii õnnestus Kankrinil tekitada riigis selline rahaline olukord, kus tavaline paberraha oli metalli taga ja seda hinnati täpselt samamoodi nagu metallraha.

Nikolai sisepoliitika põhijooned olid talupoegade elujärje parandamisele suunatud tegevused. Kogu tema valitsemisaja jooksul loodi 9 komisjoni, et arutada võimalust parandada pärisorjuste elu. Tuleb kohe märkida, et keiser ei suutnud talupojaküsimust lõpuni lahendada, kuna ta tegi kõike väga konservatiivselt.

Suur suverään mõistis tähtsust, kuid valitseja esimesed muudatused olid suunatud riigitalupoegade ja mitte kõigi elu parandamisele:

  • Riigikülades, külades ja muudes asulates on kasvanud õppeasutuste ja haiglate arv.
  • Eraldati spetsiaalsed maatükid, kus talurahvaliikmed said neid kasutada, et vältida halba saaki ja sellest tulenevat näljahäda. Kartul on see, millega need maad peamiselt istutati.
  • Maapuuduse probleemi püüti lahendada. Neis asulates, kus talupoegadel maad ei jätkunud, viidi riigitalupojad itta, kus oli palju vabu krunte.

Need esimesed sammud, mille Nikolai I talupoegade elu parandamiseks astus, hoiatasid maaomanikke suuresti ja tekitasid neis isegi rahulolematust. Põhjuseks oli see, et riigitalupoegade elu hakkas tõesti paremaks minema ja sellest tulenevalt hakkasid ka tavalised pärisorjad rahulolematust üles näitama.

Hiljem hakkas riigivalitsus keisriga eesotsas välja töötama kava eelnõude koostamiseks, mis ühel või teisel viisil parandasid tavaliste pärisorjade elu:

  • Välja anti seadus, mis keelas maaomanikel pärisorjade jaemüügi, st edaspidi oli keelatud talupoja müük perekonnast eraldi.
  • Eelnõu nimega "Kohustatud talupoegade kohta" nägi ette, et nüüd on mõisnikel õigus vabastada pärisorjad ilma maata ja vabastada ka koos maaga. Sellise vabaduse kingituse eest olid vabastatud pärisorjad aga kohustatud tasuma teatud võlgu oma endistele peremeestele.
  • Teatud hetkest alates anti pärisorjadele õigus osta oma maad ja saada seetõttu vabaks inimeseks. Lisaks oli pärisorjadel õigus vara osta.

TÄHELEPANU! Vaatamata kõigile ülalkirjeldatud Nikolai I reformidele, mis jõustusid selle keisri ajal, ei kasutanud ei mõisnikud ega talupojad neid: esimesed ei tahtnud pärisorju lahti lasta, teistel aga lihtsalt polnud võimalust end lunastada. . Kõik need muutused olid aga oluliseks sammuks pärisorjuse täieliku kadumise suunas.

Hariduspoliitika

Riigivalitseja otsustas välja tuua kolm koolitüüpi: kihelkonna-, maakonna- ja gümnaasiumid. Esimesed ja olulisemad koolides õpetatavad ained olid ladina keel ja kreeka keel ning kõiki teisi erialasid peeti vabatahtlikuks. Niipea, kui Nikolai esimest korda troonile tõusis, oli Venemaal umbes 49 gümnaasiumi ja keisri valitsusaja lõpuks oli nende arv kogu riigis 77.

Ka ülikoolid on muutunud. Rektorid, aga ka õppeasutuste professorid, valis nüüd Rahvaharidusministeerium. Ülikoolides õppimise võimalus anti ainult raha eest. Kõrgkoolid asusid lisaks Moskva ülikoolile Peterburis, Kaasanis, Harkovis ja Kiievis. Lisaks võiks mõni lütseum anda inimestele kõrghariduse.

Kogu hariduse esikoha hõivas "ametlik rahvus", mis seisnes selles, et kogu vene rahvas on patriarhaalsete traditsioonide valvur. Seetõttu õpetati kõikides ülikoolides, olenemata teaduskonnast, selliseid aineid nagu kirikuõigus ja teoloogia.

Majandusareng

Tööstusolukord, mis Nikolai troonile tulekuks osariigis välja kujunes, oli Venemaa ajaloo kohutavaim. Konkurentsist Lääne ja Euroopa suurriikidega selles vallas polnud juttugi.

Kõik need tööstustooted ja materjalid, mis olid riigile lihtsalt vajalikud, osteti ja tarniti välismaalt ning Venemaa ise tarnis välismaale ainult toorainet. Keisri valitsemisaja lõpuks muutus olukord aga väga märgatavalt paremuse poole. Nikolai suutis alustada tehniliselt arenenud tööstuse moodustamist, mis oli juba konkurentsivõimeline.

Väga tugeva arengu on saanud rõiva-, metalli-, suhkru- ja tekstiilitootmine. Tohutu hulk tooteid täiesti erinevad materjalid hakati tootma Vene impeeriumis. Töömasinaid hakati ka kodus valmistama, mitte välismaalt ostma.

Statistika järgi on enam kui 30 aasta jooksul tööstuse käive riigis aastaga enam kui kolmekordistunud. Eelkõige suurendasid käivet masinaehitustooted koguni 33 korda ja puuvillatooted - 31 korda.

Esimest korda Venemaa ajaloos hakati ehitama asfalteeritud kiirteid. Ehitati kolm suurt trassi, millest üks on Moskva-Varssavi. Nikolai I ajal algatati ka raudteede ehitamine. Tööstuse kiire kasv suurendas linnaelanikkonda enam kui 2 korda.

Nikolai I sisepoliitika skeem ja omadused

Nagu juba mainitud, olid Nikolai I ajal sisepoliitika karmistamise peamised põhjused dekabristide ülestõus ja uued võimalikud protestid. Vaatamata sellele, et keiser püüdis ja tegi pärisorjade elu paremaks, pidas ta kinni autokraatia alustest, surus maha opositsiooni ja arendas bürokraatiat. See oli Nicholas 1 sisepoliitika. Allolev diagramm kirjeldab selle põhisuundi.

Nii Nicholase sisepoliitika tulemused kui ka tänapäevaste ajaloolaste, poliitikute ja teadlaste üldine hinnang on mitmetähenduslikud. Ühest küljest suutis keiser luua osariigis finantsstabiilsuse, "elustada" tööstust, suurendades selle mahtu kümme korda.

Üritati isegi elu parandada ja tavalisi talupoegi osaliselt vabastada, kuid need katsed ebaõnnestusid. Teisest küljest ei lubanud Nikolai Esimene eriarvamusi, tegi selle nii, et religioon inimeste elus oli peaaegu esikohal, mis definitsiooni järgi pole riigi normaalseks arenguks kuigi hea. Põhimõtteliselt järgiti kaitsefunktsiooni.

Nikolai I sisepoliitika

Nikolai I sisepoliitika. Jätkub

Järeldus

Kõige tulemuse võib sõnastada nii: Nikolai I jaoks oli tema valitsemisajal kõige olulisem just stabiilsus oma riigis. Ta ei olnud tavakodanike elu suhtes ükskõikne, kuid ta ei saanud seda oluliselt parandada, eelkõige autokraatliku režiimi tõttu, mida keiser täielikult toetas ja püüdis igal võimalikul viisil tugevdada.