Tutvumine heli (a) ja tähega A. Visuaalne ja didaktiline juhend heli automatiseerimiseks “Huvitavad kaardid Foneetiline võimlemine “Nukk magama”

Koolieelikute logopeediliste tundide kokkuvõte

Teema: HELI [A]. TÄHT A"

Eesmärgid: õpetada häält [a] selgelt hääldama; õppida eristama häälikut [a] mitmest vokaalist, sõna algusest; tähe "A" tundmine; areneda korralik tähelepanu, foneemiline taju võime kontrollida käte liigutusi silmadega.

Varustus: pilt nutvast tüdrukust; individuaalsed peeglid igale lapsele; kaardid helisümboliga [a]; heliprofiil [a]; teemapildid heli jaoks [a]; plakat "metsa raiesmik"; liivapaberist välja lõigatud šabloonid tähega "A"; šabloonid geomeetrilised kujundid papist välja lõigatud.

Tunni edenemine

Aja organiseerimine.

Kõneterapeut. Istub maha see, kellel on laual punane ring, sinine ruut, kollane kolmnurk.

Teema sõnum.

Kõneterapeut. Päkapikk Zvukoznaykin tõi pildi. Vaata, Anya nutab: ah-ah-ah. See pilt on heli sümbol [a]. Täna õpime, kuidas häält [a] õigesti hääldada, tutvume tähega "A".

Heli artikulatsiooni täpsustamine [a]. Töötage üksikute peeglitega.

Kõneterapeut. Poisid, igaüks võtke oma peegel ja hääldage heli [a] selgelt ja selgelt. Logopeed selgitab: hääliku [a] hääldamisel: suu on pärani, keel lebab rahulikult all, hääl töötab.

Võtke arvesse huulte, keele asendit profiilil; juhtige laste tähelepanu sellele, et õhk liigub vabalt, takistusi pole.

Hääldage heli [a] kooris ja individuaalselt, kontrollides huulte ja keele asendit peegli abil.

Kõneterapeut. Heli [a] on täishäälik, seda hääldatakse kindlalt, otsustavalt, julgelt, seda saab tõmmata, laulda. Kujutage ette, et paneme nukku magama, laulame talle laulu: ah-ah-ah-ah.

Nüüd hääldame heli [a] - lühidalt ja valjult: a, a, a; ja nüüd on see välja tõmmatud ja vaikselt: ah-ah-ah-ah.

Pöörd- ja otsesilpide hääldus: am, at, ak, an, nu, mu, tu jne.

Valides heli [a] vokaalihelide seeriast, tõstke helisümboliga [a] kaart üles:

a, y, a, s, a, uh, y, a, s, a jne.

Vaata pilte, häälda sõnad sõna alguses oleva heliga [a]: toonekurg, ananass, buss, antenn, hai, apelsin.

Hääliku [a] eraldamine sõna algusest.

Kõneterapeut. Kuulake, kuidas ma ütlen, ja vaadake mu huuli – Aaanya (tõstke heli [a] esile intonatsiooniga). Selle sõna esimene häälik on heli [a].

Logopeed nimetab sõnu, lapsed nimetavad esimese hääliku: aprikoos, apelsin, masin, apteek, aster, Alla jne.

Sissejuhatus tähe "A" juurde.

Kõneterapeut. Heli [a] saab kirjutada tähega "A". (Võtke arvesse suurt tähte "A" ja väikest tähte "a".)

Kõneterapeut. Kuidas täht "A" välja näeb?

Laste vastused.

Häälikukassasse pannakse suur punane täht “A”, teine ​​täht “A” metsalagendikule (seinal “metsalagendiku” plakat, tähed kinnituvad magnetiga).

Kõneterapeut. Kuulake luuletust "Heli ja täht" A ", nimetage sõnad, mis algavad heliga [a].

Poest toodud toonekurg

Last teie ratastoolis:

Ananassid, apelsinid,

Aprikoosid ja arbuus.

Kehaline kasvatus "A täht".

A on tähestiku algus,

Selle poolest on ta kuulus.

Ja - seda on lihtne ära tunda -

Jalad laiaks seatud.

Lapsed, kellel jalad laiali. Käed vaheldumisi vööl, õlgadele, üles, kaks plaksu.

Sõrmede võimlemine:

- logopeed kutsub lapsi üles panema pulkadest tähte "A";

- ringe liivapaberist välja lõigatud A-tähele sõrmega ümber (ringi nimetissõrmega parem käsi tähe suunas).

- kirjutage õhku täht "A", jälgige, et lapsed hoiaksid pliiatsit õigesti.

Töö vihikutes.

Logopeed soovitab lastele kirjutada täht “A”. Joonista suuri ja väikseid arbuuse, tüdruk Anya. (Lapsed joonistavad šabloonide abil – papist lõigatakse välja geomeetrilised kujundid).

Kõneterapeut. Oletame, et reegel on:

Ma avan oma märkmiku

Ja ma panen selle maha

Ma ei varja oma sõpru sinu eest

Nii hoian käest kinni.

Istun sirgelt, ei paindu

Ma hakkan tööle!

Sihtmärk:

  • fikseerige heli A õige hääldus;
  • õppida kuulma ja esile tõstma heli A sõna alguses, keskel, lõpus;
  • tutvustada "vokaali" kõla mõistet;
  • võtta kasutusele uus vokaalitähis (punane värv);
  • tutvustada tähte A;
  • õppida lugema A-tähte;
  • õpetada hääliku-tähe analüüsi ning silpide ja sõnade sünteesi oskusi;
  • fikseerida asesõnade MINU, MINU, MINU, MINU õige kooskõla nimisõnadega;
  • fikseerida nimisõnade õige kasutamine R. p., ainsuses. ja paljud teised. number;
  • rikastada ainesõnastikku häälikuga A;
  • arendada sõrmede peenmotoorikat;
  • arendada ruumilist orientatsiooni tasapinnal;
  • arendada mälu, tähelepanu, mõtlemist;

Varustus:

Nukk Alla, pildid heliga A (õpetaja äranägemisel - tugevas, nõrgas asendis; alguses, sõna keskel) - toonekurg, hai, antiloop, aster, astrid, tähestik, tähestik, küdoonia, antenn, antennid, arbuus, arbuusid, apteek, apelsin, apelsinid, aprikoos, aprikoosid, banaan, banaanid, ananass, ananassid, rebane, sääsk; individuaalsed logopeedilised peeglid; pilt heli A artikulatsioonist; pilt tüdruk raputab nukku; magnettahvel; marker must, punane; kaardi täht A; kaart - pilt “Kuidas näeb välja täht A” - “A on onn, ja vaata; sees on pink” (V. Savichev); seina tähestik; tähed - tühjad, sõrmega väljakirjutamiseks, kombatava pinnaga (samet või liivapaber); punasest papist kruusid; kaardid "Valgusfoorid" kiipidega, et määrata heli koht sõnas; märkmikud (tavalise õhukese vihiku pooled puuris); pliiatsid (lihtsad, punased);

Korraldamise aeg: Mõistatuste väljamõtlemine: Ronija seisab katusel - ja püüab meile uudiseid (Antenn) A. Maslennikov; Ise helepunane suhkur, kaftanroheline, samet (Arbuus); Hele, magus, valatud, Kõik kullaga kaetud! Mitte kommivabrikust - Aga kaugest Aafrikast (oranž); Millist heli kuulsime oletustes - heli A; Kui lapsed kuulevad hästi ja eristavad heli A, võib õpetaja pakkuda lastele oletusi heliga A tugevas asendis, sõna keskel ja lõpus: Pirn ripub - sa ei saa süüa (lamp); Mitte metsaline, mitte lind, vaid nina nagu kudumisvarras (Mosquito); Punakarvaline koheva sabaga, elab metsas põõsa all (Rebane);

Foneetiline võimlemine "nuku uni"

Alla nukk tuli meile täna külla. Näitame Allale, kuidas me kuuleme ja eristame heli A. Tüdruk raputab nukku: A a A a A a A a A a; Räägime vaikselt, siis valjult. Artikulatsiooni uurimine. Täiustage liigendust. Heli artikulatsioonipilt A. Poistel on teine ​​pilt “Hambavalu”. Heli A hääldatakse kõigepealt valjult, seejärel vaikselt. Lapsed hääldavad heli kõik koos, siis ükshaaval. Hästi tehtud.

Mäng "Nimeta pilt"

Lapsed kutsuvad pilte heliga A (õpetaja äranägemisel), tõstes heli oma häälega esile. Mängus kasutatakse kiibidega foorikaarte, et määrata heli A koht sõnas.

Mäng "Ahne"

Logopeed laotab laste ette pilte. Paluge neil neid õigesti nimetada. Seejärel katavad mängus osalejad kordamööda mis tahes pildi peopesaga ja ütlevad: - Minu lamp. Minu ananass. Minu arbuusid jne Logopeed jälgib ülesande õigsust.

Mäng "Mis pole"

Logopeed laotab laste ette pilte. Ta palub neil samal ajal nimetada a ja kontrollida, kas häälik A on sõnas peidus. Seejärel palub õpetaja lastel nimetada kõik pildid järjest, jätta need meelde – pildistada silmadega. Ja nüüd sulgevad lapsed silmad - logopeed eemaldab ühe pildi, küsides: - Mis on puudu? Eemaldame ühe pildi kolm korda. Kaks pilti peidame kaks korda. Kolm pilti korraga. Nimisõnade õige kasutamise harjutamine. ja paljud teised. numbrid R. juhul.

Mäng "Püüdke heli"

Logopeed pakub lastele kõrvade treenimist. Niipea, kui kuulete heli A, püüdke heli kinni, plaksutage käsi. Mängus saab häälikutele U või I võrdluseks sõnu anda. Seega valmistades lapsi ette helide A - U või A - I eristamiseks. Ligikaudne leksikaalne materjal: ingel, aster, Astrahan, raud (ärge plaksutage), toonekurg, ananass, aed, kukk, lammas, rebane, vuntsid jne. .

Phys. minut;

Mäng "Oranž":

Jagasime apelsini.
Meid on palju ja tema on üks.
See viil on siili jaoks,
See viil on mõeldud kiiretele.
See viil on mõeldud pardipoegadele,
See viil on mõeldud kassipoegadele,
See viil on kopra jaoks.
Ja hundi jaoks ... koor.
Ta on meie peale vihane – häda!
Jookse igas suunas minema.

Logopeed iga lapse kõrvas ütleb, milline loom temast saab. Laps tuleb oma viilu järele, kui nad kutsuvad tema metsalist. Lõpus ilmub ootamatult hunt, kes võtab viilud neilt, kellel polnud aega tema eest põgeneda. Mängu lõpus murravad kõik justkui tüki oma viiludest hundile ja too muutub lahkeks. Lapsed patsutavad talle pähe.

Pallimängud “Tule, korda”

Lapsed seisavad ringis, logopeed viskab lapsele palli ja palub keele keerutamist korrata:

Ta - ta - ta - kassi kohev saba;
- ha - ha - ha - hirvel on sarved;
- ha - ha - ha - ärge püüdke meile kukke;
- cha - cha - cha - jänku istub arsti juures;
- proua - proua - proua - jooksid minema kaks siili; jne.

Kajamäng

Logopeed palub lastel silpide ridu korrata – esmalt valjult, siis vaikselt:

Ta-ta-jah
Jah - jah - jah
Pa-pa-ba
Ba - ba - pa jne.

Öelge ütlus: Palju lund, palju leiba (selgitage tähendust).

Mäng "Mõistatused - lisandmoodulid"

Lapsed luuletustes lisavad sõnu tähenduse järgi.

Olen täna varahommikul
Pestud alt - alt ... (segisti).

Tibude ja loomade jaoks,
Vajame ka lasteaeda ..... (aeda).

Ei kuulanud jänku isa,
Nad purustasid Jänku ... (käpp).

Maga, hiireke, hommikuni,
Ma annan sulle ... (sääsk).

Päike paistab liiga eredalt
Jõehobust sai ... (kuum).

Oksanka valab pisaraid,
Ta murdis ... (kelk).

Meil on pime, küsime isalt
Lülitame sisse heledama ... (lamp).

Õmblesin endale kassipoja sussid,
Et nad talvel ära ei külmuks .... (käpad).

Meil oli veidrik
Ta aretas aias ... (moonid).

Millist heli te lisades kuulsite? (Heli A).

Täht a

Tähe näitamine - kaardid A. A-tähe leidmine ja näitamine seinal ABC. Näidates kaarti “Kuidas näeb välja täht A” - A on onn ja vaata, sees on pink (V. Savichev). A-tähe kirjutamine õhus, tähe kirjutamine sõrmedega kombatavatele kaartidele - tähtedele.

"Vokaali" heli mõiste

Lapsed hääldavad heli A, vaadates samal ajal peeglist artikulatsiooni. Heli A – suu on lahti, barjääri pole. Heli lauldakse häälega. Helil A pole barjääri – see on täishäälik. Vokaalhelid märgitakse punasega. A-tähe all olev logopeed joonistab markeriga punase ringi.

Töö vihikutes

Lapsed trükivad vihikusse A-tähe. Tähe A alla tõmmatakse punane ring, öeldes, et täht A tähistab heli A. Helil A ei ole takistust – see on täishäälik. Vokaalheli on märgitud punasega.

Mäng "Mõtle sõnale"

Logopeed kutsub lapsi üles sõnu välja mõtlema, esmalt häälikuga A (sõna alguses), seejärel häälikuga A (sõna keskel ja lõpus). Seejärel pakub logopeed välja mõelda poistele ja tüdrukutele nimed, millel on heli või heli A. Lapsed nimetavad nimesid: Anya, Alla, Alice, Alsou, Andrey, Alik, Artem jne.

Õppetunni kokkuvõte

Logopeed küsib lastelt: - Mis heli me täna mängisime? Helil A pole barjääri – mis on sellise hääliku (vokaali) nimi. Kuidas me määratleme täishääliku? Mis on heli A täht? (A täht). Kuidas täht A välja näeb? (maja katus, onn). Kuidas me seda kirjutame? Hästi tehtud. Meie õppetund on läbi.

Galina Kostjuk

Esitatavate helide automatiseerimine on korrektsiooni- ja logopeedilise töö väga oluline ja ülioluline etapp heli hääldushäirete kõrvaldamiseks. Kahjuks paljud lapsed erinevatel põhjustel, helid on väga tugevalt automatiseeritud. Nähtavuse kasutamine sisse korrigeeriv töö aitab kaasa lastes tundide vastu huvi tekitamisele ning mängutehnikad stimuleerivad kõnepatoloogide vaimset aktiivsust, aidates seeläbi kaasa soovitud tulemuste saavutamisele.

Selle juhendi tegin arendusportaali "Mersibo" pildikonstruktori abiga. See koosneb 4 A-4 suuruses kaardist. Esiküljel - maja ja pildid, mis selles majas "elavad". peal tagakülg- käesoleva juhendiga töös kasutatud mänguharjutuste kirjeldus. Pildid olid valitud nii, et sõnad ei sisaldanud susisevaid helisid ja minimaalselt sonoreid. Logopeedid ja defektoloogid teavad, et see asjaolu aitab kaasa vilehelide automatiseerimise edukamale protsessile.

Visuaalne ja didaktiline käsiraamat "Huvitavad kaardid". Heliautomaatika C.

Sihtmärk:

Heli C automatiseerimine sõnades, lausetes; foneemilise taju, grammatilise struktuuri, sidusa kõne arendamine.

Kaart nr 1 C-hääliku automatiseerimine sõna alguses.

Mängu harjutused:

"Korda" Laps kordab piltide nimesid täiskasvanu järgi (päike, lennuk, koer, salat, öökull, saluut, kulp, saksofon, saapad, ööbik, säga, soolatops, elevant, siga, supp, oks, rind, mahl, laud , tool, klaas, peet , ploomid).

"Peitus"

"Nimeta mööblit"(transport, lemmikloomad, rohelus, linnud jne)

"Kellel on saba?" Laps: koeral on saba jne.

"Üks on palju" 1. laps (või täiskasvanu) - lennuk, 2. laps - lennukid jne.

"Telegraaf"

"Jätka pakkumist" Täiskasvanu ütleb lause alguse, laps lõpetab. Näiteks: Kõrgel taevas lendab (lennuk). Maitsev (mahl) valati klaasi. Panid tühja (klaasi) lauale jne.

"Mis on vahel, mis on sees" Laps teeb lauseid mudeli järgi: Lennuk on päikese ja koera vahel jne.

1. laps (või täiskasvanu) – mul on päike. 2. laps - mul pole päikest, aga mul on lennuk jne.

"Tehke pakkumine mudeli järgi" Näidis: öökull magab päeval ja ööbik laulab jne.

Kaart nr 2C-hääliku automatiseerimine sõna keskel

Mängu harjutused:

"Tuttav"

"Korda" Laps kordab piltide nimesid täiskasvanu järgi (rebane, herilane, punutised, oad, ratas, vuntsid, käekell, nõud, helmed, palmik, liiv, eesel, pääsuke, herilased, kurg, popsi, leht, sild, jalgpallur , kapsas, rattad).

"Nimeta üksus ja hankige märk" Laps nimetab iseseisvalt pilte, saab õigesti hääldatud sõna eest kiibi.

"Nimeta loomad"(linnud, putukad, aiatööriistad jne)

"Kellel on saba?" Laps: Rebasel on saba jne.

"Üks on palju" 1. laps (või täiskasvanu) - herilane, 2. laps - herilane jne.

"Mis sõnad elavad majas?" Täiskasvanu sulgeb kaardi, laps kutsub sõnu, mis talle meelde jäid.

"Telegraaf" Laps jagab sõnad silpideks (laksutab, koputab, laotab laastudega).

"Jätka pakkumist" Täiskasvanu ütleb lause alguse, laps lõpetab. Näiteks: Nägime metsas petist (rebast). Sonya pani selga oma lemmiku (helmed) jne.

"Mis on vahel, mis on sees" Laps teeb lauseid mudeli järgi: Herilane on rebase ja patside vahel jne.

"Mul ei ole midagi, aga mul on midagi" 1. laps (või täiskasvanu) – mul on rebane. 2. laps - mul pole rebast, aga mul on herilane jne. "Kui palju herilasi (kos?") Laps - viis herilast, kolm patsi.

"Vali riim" Täiskasvanu on rebane, laps on vikat, herilane jne.

Kaart nr 3C-hääliku automatiseerimine sõna lõpus


Mängu trikid:

"Tuttav" Täiskasvanu kutsub last tundma õppima maja "elanikke" ja määrama kõigis sõnades ühist kõla, samuti hääliku kohta sõnades, pöörates tähelepanu katuse, kirja ja akende värvile.

"Korda" Laps kordab piltide nimesid täiskasvanu järgi (buss, maakera, mets, pluss, kandik, nina, vöö, ananass, varikatus, kompass, kookospähkel, kaer, tolmuimeja, kõrv, fookus, ficus, hertsoginna).

"Nimeta üksus ja hankige märk" Laps nimetab iseseisvalt pilte, saab õigesti hääldatud sõna eest kiibi.

"Peitus" Laps sulgeb silmad, täiskasvanu sulgeb mitu krõpsudega pilti. Laps avab silmad ja nimetab pilte, mis on "peidetud".

"Nimeta transport"(puuviljad, taimed jne)

"Üks on palju" 1. laps (või täiskasvanu) - buss, 2. laps - bussid jne.

"Mis sõnad elavad majas?" Täiskasvanu sulgeb kaardi, laps kutsub sõnu, mis talle meelde jäid.

"Telegraaf" Laps jagab sõnad silpideks (laksutab, koputab, laotab laastudega).

"Tee pakkumine"

"Mis on vahel, mis on sees" Laps teeb lauseid mudeli järgi: Maakera on bussi ja metsa vahel jne.

"Mul ei ole midagi, aga mul on midagi" 1. laps (või täiskasvanu) – mul on buss. 2. laps - mul pole bussi, aga mul on maakera jne.

"Vali riim" Täiskasvanu on buss, laps on maakera (kandik - kookospähkel, nina, kaer, tolmuimeja) jne.

Kaardi number 4 C-hääliku automatiseerimine sõna alguses, keskel, lõpus


Mängu trikid:

"Korda" Laps kordab piltide nimesid täiskasvanu järgi (ananass, kurg, kell, lennuk, herilane, popsi, mahl, kandik, nõud, buss, säga, öökull, saapad, ratas, koer, siga, mets).

"Nimeta üksus ja hankige märk" Laps nimetab iseseisvalt pilte, saab õigesti hääldatud sõna eest kiibi.

"Peitus" Laps sulgeb silmad, täiskasvanu sulgeb mitu krõpsudega pilti. Laps avab silmad ja nimetab pilte, mis on "peidetud".

"Nimeta sõnad, mille alguses on heli C"(keskel, lõpus)

"Nimeta transport"(puuviljad, taimed, linnud, putukad, lemmikloomad, kingad jne)

"Üks on palju" 1. laps (või täiskasvanu) - ananass, 2. laps - ananassid jne.

"Telegraaf" Laps jagab sõnad silpideks (laksutab, koputab, laotab laastudega).

"Jätka pakkumist" Täiskasvanu ütleb lause alguse, laps lõpetab kaardil olevate sõnade kasutamise. Näiteks: Kõrgel taevas lendab (lennuk). Apelsinimahl kallati (klaasi).

"Tee pakkumine" Täiskasvanu kutsub sõna, laps teeb selle sõnaga lause.

"Mis on vahel, mis on sees" Laps teeb lauseid mudeli järgi: Kurg on ananassi ja kella vahel jne.

"Mul ei ole midagi, aga mul on midagi" 1. laps (või täiskasvanu) – mul on ananass. 2.laps - Mul ei ole ananassi, aga mul on kurg jne.

"Tee lauseid mudeli järgi" Näide: toonekurg lendab ja säga ujub. Koer haugub ja siga nuriseb.

Lapsed õpivad hea meelega nende kaartide järgi, neil on huvi, sellest ka nimi "Huvitavad kaardid".

Seotud väljaanded:

Heli automatiseerimine [h] didaktilise juhendi "Rechekrug" abilÜlesanded: 1. Hääliku Z automatiseerimine sõnas ja fraaskõnes. 2. Foneemilise taju, sõnade silpideks jagamise oskuse parandamine.

Juhendit on väga lihtne teha. Võetakse mitmevärvilised papilehed. Välja lõigatakse kaardid 15x12 cm Kaartidele joonistatakse horisontaalsed.

Selle juhendi koostasin mina lastega töötamiseks. varajane iga See on valmistatud kangast, erineva kuju ja värviga akendega.

Eesmärk: kinnistada ja süstematiseerida omandatud teadmisi mets- ja koduloomade, nende elukoha kohta (metsik metsas ja koduloom inimese kõrval).

Tegin ise selle visuaalse didaktilise juhendi, korjasin internetist üles "Putukate" pildid ja töötlesin neid Photoshopis. Eesmärk: nähtav.

Tunni kokkuvõte teemal "Teadmiste kinnistamine heli "A" ja tähe "A" kohta

ABSTRAKTNE

Logopeedilise õppetunni viis läbi Moskva Riikliku Pedagoogikaülikooli defektoloogiateaduskonna rühma 505 üliõpilane Yastrebova T.V. rühmas nr 8 üldise alaarenguga laste jaoks Moskva Lõuna Haridusringkonna koolieelne õppeasutus nr 1043

Sihtmärk: kinnistada laste teadmisi heli A ja tähe A kohta.

Ülesanded:

1. Hääliku "a" selge häälduse arendamise kindlustamiseks.

2. Kinnitada võime arendada mitmuse nimisõnu lõpuga A

3. Kuulmis tähelepanu arendamiseks, hääliku A kasutamine isoleeritult, silpides, sõnades.

4. Parandage hääliku A valik täishäälikute seeriast.

5. Kinnitage A-tähe tundmine.

6. Arendada peenmotoorikat.

Varustus:

Nukk, heli "A" sümbol (kaart), punane ruut, kaart tähega "A", pildid.

I. Organisatsioonimoment(3 minutit)

Kõneterapeut: - Küsimused lastele puuviljade teemal. Istub maha see, kes vastab mu küsimusele õigesti.

2. Sissejuhatus tunni teemasse:(2 minutit)

Kõneterapeut: Poisid, meil on täna külas nukk. Tema nimi on Ann. Tal on sinu jaoks ülesanne.

Kuulake ja nimetage sõnade esimene heli:

kaar, toonekurg, arbuus, august

II. Põhiosa.

3. Heli liigendus. (4 minutit)

Logopeed: saame kokku teeme häält"AGA".

Lai avatud suu

Raputage nukku õrnalt. (Hääldatakse üksikult ja kooris, erineva hääletugevusega – vaiksemalt, valjemini.)

Kõneterapeut:- See on õige, heli "A" on kuulda. See on täishäälik, seda lauldakse ja me ei tunne seda hääldades oma suus tõkkeid. Vaata pilti: tüdruk kiigutab nukku ja laulab sellele "AAAA". (tahvlile on pandud pilt nukuga tüdrukust)

4. Logopeed:- Ülesanne täidetud. Nüüd vaadake, mul on käes punane ruut - see on kõigi täishäälikute, sealhulgas heli "A" sümbol. Nii me selle märgistame.

5. Kõneterapeut: Anya nukk on teile mängu ette valmistanud, ta nimetab mängu "Plaksutage käsi, kui kuulete heli "A": (3 minutit)

a, y, o, a, s ja, a, uh, y, a.

mu-ma-mu

na-na-na

nii-nii-nii

päike, mai, nägu, tänav, vihmavari, sõrm

6. Kõneterapeut: - Nukk Anya unustas piltide nimed, aitame tal need koos meelde jätta. Vaata pilte hoolega ja nimeta need, ütle, kus on heli A alguses või lõpus. (3 minutit)

(tahvlile riputatakse pildid ja diagrammid: sõna alguses või lõpus on heli)

Hiir, kass, toonekurg, arbuus, aprikoos, buss, ploom, apelsin, raamat, ingel, hai, kaelkirjak. Tigu, mesilane.

7. Kehalise kasvatuse minut(3 minutit)

Kurg, pika jalaga toonekurg, näita meile teed.

(jalad trampivad, pärast käe näitamist küljele) Kurg vastab: "Stomp parem jalg trampida oma vasakut jalga.

(taksa vasakut jalga, trampi paremat jalga) Astu parema jalaga, astu vasaku jalaga, siis tuled koju! (astu parema jalaga, astu vasaku jalaga, kõnni paigal)

Kõneterapeut: Poisid, millistes sõnades kuulsite heli "A", nimetage need.

6. Nimisõnade mitmuse moodustamine lõpuga "A"(4 minutit)

Kõneterapeut:- Poisid, mängime mängu "Üks ja mitu"

Ma postitan teile pildi ainsuses ja te peate leidma selle pildi paari, kus neid esemeid on palju. (nt: aken – aknad)

Kodu - kodus;

Nägu - näod;

Rong – rongid;

Klaas - klaas;

Sarv - sarved;

Silm - silmad;

Varss - varsad;

Arst – arstid;

Laps - poisid;

Kassipoeg - kassipojad;

Kopp - ämbrid;

Muna - munad;

Sõrmus - sõrmused;

Elevant – elevandipojad.

8. Sissejuhatus tähe "A" juurde.(2 minutit)

Kõneterapeut:- Kuulake luuletust:

A-täht on pikk ja sale.

See on väga sarnane kaarega.

Kõneterapeut:- Vaata, siin on täht "A". (Kuvatakse kaart tähe "A" kujutisega).

Kõneterapeut:- Joonistame maagilise pliiatsiga õhku A-tähe.

9.Individuaalne töö(4 minutit)

Kõneterapeut: Tähe "A" panemine pulkadest välja.

Proovime selle kokku panna.

10. Tunni tulemus, laste hindamine.(1 minut)

Kõneterapeut:- Poisid, mäletate, millist heli me täna tunnis kohtasime?

Mis kirjaga?

Mis värvi me esindame?

Mis sulle kõige rohkem meeldis?

Hästi tehtud, hästi koolitatud, kuulas tähelepanelikult, vastas küsimustele.

Korrigeerimist arendavad ülesanded.

Õpetada last "oma keha skeemil" enda ja vastas istuva inimese peal navigeerima.

Õpetage last määrama heli suunda ruumis.

Õppige heli [A] selgelt hääldama.

Õppige rõhutama heli [A] sõna alguses ja lõpus.

Õpetada helikomplekside AU, UA analüüsi ja sünteesi.

1. harjutus. Täiskasvanu õpetab last navigeerima “oma keha skeemil”: selgitab ja näitab, kus on tema õigus ja vasak käsi, parem ja vasak jalg. Seejärel palub ta lapsel näidata, kus tal on vasak kõrv, parem silm, vasak kulm jne. Pärast seda pakub ta vastust, millises käes (paremal või vasakul) ta talle antud eset hoiab. Kui beebi õpib "oma keha skeemis" õigesti navigeerima, õpetab täiskasvanu teda määrama "paremale - vasakule" lapse kõrval istuval inimesel ja seejärel vastasistujal.

2. ülesanne. Didaktiline harjutus "Kust heli tuli?" (kuulmisvõime arendamine).

Laps sulgeb silmad. Täiskasvanu helistab kella ja laps peab käega näitama, kust heli tuleb.

3. ülesanne. Tutvumine heliga [A].

Täiskasvanu pakub lapsele sõnasarja kuulamist.

Täiskasvanu näitab last peegli ees ja selgitab heli artikulatsiooni [A]: kui me hääldame heli [A], siis:

huuled rahulikus olekus;

suu on laialt avatud;

keel lebab vaikselt suus;

kael "töötab" (lapse käsi on tema kaelal, et kontrollida häälepaelte tööd).

Laps hääldab peegli ees heli [A] õigesti ja taasesitab seejärel heli artikulatsiooni ilma hääleta. Täiskasvanu selgitab lapsele, et heli [A] on täishäälik (seda võib laulda, sest õhk ei kohta oma teel takistust), ja näitab lapsele selle heli tähistamiseks punast ringi, samuti heli sümbol [A] - tüdruk kiigutab nukku ja laulab talle: AAA ...

4. ülesanne. foneetilised harjutused. Täiskasvanu küsib lapselt:

näita, kuidas tüdruk nukku kiigutab: aaaaaaaa ... (järgides täiskasvanule sujuval pikal väljahingamisel);

Mida küsib arst kurku uurides öelda? - A-A-A ... (täiskasvanu järel, järsult);

hääldage iseseisvalt häält [A] sama palju kordi, kui mitu korda täiskasvanu käega plaksutab.

5. ülesanne. Täiskasvanu palub lapsel nimetada reas lisasõna (see, mis ei alga heliga [A]): ​​oranž, kunstnik, supp, astronoom.

6. ülesanne. Didaktiline harjutus "Ütle sõna ja nimeta sõna esimene häälik."

Täiskasvanu räägib luuletuse ning laps teeb vastavad liigutused ja lõpetab iga rea ​​viimase sõna, tuues oma häälega esile selles sisalduva rõhulise silbi.

Ta on suur, - Käed on poolringis teie ees.

nagu jalgpallipall

Kui see on küps, on kõik õnnelikud. - Ta silitab parema käega kõhtu.

See maitseb nii hästi

Ja ta nimi on... (arbuus)

Ülesanne 7. Arva mõistatusi, nimeta mõistatussõnade esimene häälik.

Ma seisan katusel

Kõik ülaltoodud torud. (Antenn)

Ise helepunane, suhkur,

Kaftan on roheline, sametine. ( Arbuus)

Ülesanne 8. Täiskasvanu kutsub lapsele sõna, palub punase ringi ja kaardi abil määrata ja määrata hääliku [A] koht selles (sõna algus või lõpp).

August, kurg...; käsi, rebane, saag.

Ülesanne 9. Didaktiline harjutus "Nimeta see A-ga" (pidage meeles ühe semantilise ringi sõnu, mis algavad heliga [A]): ​​transport: buss, lennubuss, lennuk ...; puuviljad: ananass, apelsin, aprikoos...; ametid: agronoom, astronoom, kunstnik...; poiste ja tüdrukute nimed: Anya...; Andrew...

10. ülesanne. Kleepige märkmikusse pildid objektide kujutistega, mille nimed algavad heliga [A].

Ülesanne 11. Õppige sõnavara:

A-ah-ah – laiem suu, lapsed.

Ah, jalg valutab.

12. ülesanne. Täiskasvanu loeb luuletust ja palub lapsel vastata, mida selles sageli sama heli kõlab, ning seejärel nimetada kõik selle luuletuse sõnad, mis algavad heliga [A].

Millega sa sõidad, auto?

Kõik, mis algab A-tähega:

Siin on arbuusid, apelsinid,

Aprikoosid ja küdoonia.

Puuvilju loetledes painutab laps järjest parema käega vasaku käe sõrmi.

G. Satir

Ülesanne 13. Sõrmeharjutused:

Jagasime apelsini; - Sõrmed pigistasid iga sõna peale

Meid on palju ja ta on üks - rusikasse.

See viil on siili jaoks, - Vasaku käega painutage vaheldumisi parema käe sõrmi.

See viil on kiireks,

See viil on mõeldud pardipoegadele,

See viil on mõeldud kassipoegadele,

See viil on kopra jaoks

Ja hundi jaoks - koorida.

14. ülesanne. Harjutus kõne ja liigutuste koordineerimise arendamiseks:

Kurg, pika jalaga toonekurg,

Näita mulle teed koju!

Trampige parema jalaga

Trampige vasaku jalaga

Jällegi parem jalg

Jällegi vasak jalg

Siis parema jalaga

Pärast - vasaku jalaga,

Just siis tuled koju!

I. Tokmakova

(Lapsed teevad liigutusi vastavalt tekstile.)

Ülesanne 15. A-tähe sissejuhatus.

A-täht on pikk ja sale.

See on väga sarnane kaarega.

V. Kovšikov

Kuidas täht A veel välja näeb? (Raketile, maja katusele...)

Täht A sõrmedest: indeks ja keskmised sõrmed paremad käed lastakse alla, ülejäänud surutakse rusikasse ja vasaku käe nimetissõrm moodustab "vöö".

Kirjamängud.

Ülesanne 16. Helikomplekside analüüs: kisa metsas: AU; beebi nutab: vau.

Täiskasvanu palub lapsel vastata järgmistele küsimustele:

Mis on esimene heli, mida kuulete? Mis on teine ​​heli, mida kuulete?

Pärast seda kutsub täiskasvanu lapsel üles panema punaste ringide abil kõigi nende helikomplekside diagrammi.

Sõnade AU, UA ladumine poolitatud tähestiku tähtedest, lugemine, trükitähtedega vihikusse kirjutamine (eelhäälikuanalüüsiga mälust kopeerimine ja kirjutamine).